Name: Festival Line Up
Description: Festival Line Up
Skip to content Accessibility access to: Home page Accessibility access to: Accessibility

Festival Line Up

Image of crowdsFrom Midge Ure, BoyzLife (Boyzone’s Keith Duffy and Westlife’s Brian McFadden), From the Jam, The Blockheads, Corduroy, ProtoStereo, The Skatonics, 2Rude, and many more, there’s sure to be something for the whole family to enjoy on the Main Stage sponsored by Dartford Big Local.

Also be sure to check out the talents of local dance and drama groups on the Community Stage sponsored by Howarth Timber.

For updates on this year's Festival like us on Facebook.com/dartfordfestival or follow @welovedartford on Twitter.

Main Stage Line-Up

Saturday 14th July Compered by Dave Morgan

Time:
12:30 - 12:50  Howarth Timber Winner
13:05 - 13:50  Amy Winehouse Tribute
14:05 - 14:50  The Skatonics
15:05 - 15:50  Little Mix Show
16.00 - 16.45  Boyzlife
17.00 - 17.40  ProtoStereo
18.00 - 19.00  The Blockheads

Sunday 15th July Compered by Dave Morgan

Dartford Council Presents
Time:
11:45 - 12:05  The McGonigles
12:10 – 12:30  Frankie Swain
12:35 – 12:55  tvfordogs
13:15 - 14:05  2Rude
14:25 - 15:10  Corduroy
15:30 - 16:30  From The Jam
17:00 - 18:00  Midge Ure

* All times listed are estimated and the line-up may be subject to change

Community Stage

Saturday 14th July Compered by Dave Black

Time:   Performance:
11:30 – 11:40 Festival Opening by The Worshipful Mayor of Dartford Cllr. David Mote 
11:40 - 12:00 Goodmans Dance Centre
12:10 - 12:30 Baby Ballet
12:40 - 13:00 Loopy Lou’s Fun Factory
13:10 - 13:30 Frydays Academy of Irish Dance
13:40 - 14:00 Places for People
14:10 - 14:30 Miskin Dance
14:40 - 15:00 Sapphire Dance Academy
15:10 - 15:30 Liz Burville Performing Arts
15:40 - 16:00 TaylorMade Dance
16:10 - 16:30 Orchard Theatre
16:40 - 17:00 Sly Moves
17:00 - 17:10 Nandos
17:15 - 17:35 Orchard Theatre Community Choir
17:45 - 18:05 Breathe Street
18:15 - 18:35 Anexx

Sunday 15th July Compered by Dave Black

Time: Performance:
10:30 - 11:15 Worship in the Park
11:20 - 11:35 Winny’s School Of Dance
11:45 - 12:05 The Boom Academy
12:15 - 12:35 Katz Eyes
12:45 - 13:05 DAODS
13:15 - 13:35 Dream Academy
13:45 - 14:05 Miskin Music
14:15 - 14:35 Places for People
14:45 - 15:05 Hollywood Performing Arts
15:15 - 15:35 Orchard Theatre
15:45 - 16:05 Emily Butler School Of Dance
16:05 - 16:15 Nandos
16:20 - 16:40 All The Arts
16:50 - 17:10 Orchard Theatre Community Choir
17:20 - 17:40 G&A Dance Academy

* All times listed are estimated and the line-up may be subject to change

Last Updated: 13th July 2018 Print Link